Asijská kuchyně je často definována jako lehká, zdravá a chutná. Stojí převážně na rýži, nudlích a zelenině. Avšak její přirozenou součástí je také maso. Převážně používaný druh masa se liší region od regionu a stejně tak jako se liší tamní pokrmy, liší se i oblíbený způsob přípravy.
Historicky se v regionech východní a jihovýchodní Asie používalo zejména hovězí a vepřové maso, a to i v době až 8 tisíc let před naším letopočtem. Zhruba 1 500 let př. n. l. byla vyšlechtěna kuřata na maso a rozšířila se odtud po celém světě.
Posléze s procesem kolonizace světa se sem začíná dostávat evropský vliv zaměřený na větší porce masa a jeho potřebu v jídle. Například v Japonsku bylo částečně a za některých vládců i úplně zakázáno jíst maso. Proto se zde rozšířila konzumace červeného masa až s koncem 20. století, kdy se Japonsko otevřelo světu.
V současnosti se samozřejmě v asijské kuchyni můžeme setkat se všemi druhy masa, avšak jejich oblíbenost se liší oblast od oblasti. Tyto odlišnosti jsou z části založené na tradicích, z části na dostupnosti masa a z části na vnímání jednotlivých druhů masa jakožto chutnějších.
Nejoblíbenější masa jsou však v současné době převážně maso vepřové, kuřecí a hovězí.
Jak jsme již zmínili, oblíbenost masa se v jednotlivých regionech Asie odlišuje. Také nesmíme zapomenout na různé lokální odchylky. V muslimských částech se například vepřové maso vůbec nekonzumuje, v oblastech s indickým vlivem se zase nejí hovězí. Uvádíme tedy masa, která jsou nejoblíbenější v nejznámějších světových kuchyních.
Začneme s Čínou. V čínském kulinářské umění se nejčastěji setkáme s nesčetnými úpravami vepřového masa.
Japonsko má největší spotřebu ryb a mořských plodů na hlavu z celého světa. Přesto v něm v současné době převažuje spotřeba vepřového masa.
Nebude překvapením, že i v Thajsku převládá spotřeba vepřového masa. Na druhém místě zde mají rádi kuřecí, ale narůstá i spotřeba hovězího.
Jižní Korea má také v lásce vepřové maso. Nejoblíbenější částí jsou pásky vepřového žaludku připravovaného na grilu. Korejci si tento pokrm dopřávají skoro každý týden.
I Vietnam holduje vepřovému masu, ovšem velké oblibě se těší také maso kuřecí a ryby.
V Mongolsku se nejčastěji setkáte s jehněčím masem.
V současnosti se samozřejmě díky globalizaci setkáte v každé oblasti se všemi možnými druhy úpravy masa. Přesto se však najdou oblíbenější a tradičnější formy, které si drží svůj prim.
Opět se nejprve podíváme do Číny. Zdejší úpravě masa dominuje hned několik forem. Jde o restování, fritování, smažení, dušení, vaření a napařování.
Japonská proslulost sushi by mohla svádět k myšlence, že Japonci milují syrové maso. Ale není tomu tak. Jako nejčastější způsob přípravy zde nalezneme grilování a smažení.
Pálivá thajská kuchyně využívá v přípravě masa dušení, grilování a pečení. V Jižní Koreji je ve velké oblibě grilování, napařování, dušení a vaření a stolní barbeque.
Naopak kuchyně ve Vietnamu je ovlivněno dobou francouzského vlivu a vaření a dušení je zde převládající formou úpravy masa. Maso je většinou tepelně upravováno jen krátce.
V Mongolsku hraje hlavní roli vaření a napařování, specialitou jsou knedlíčky buuz.
Pokud se vám po přečtení článku sbíhají sliny na nějakou asijskou specialitu, pak zavítejte do naší restaurace, a vyzkoušejte asijské pokrmy s masem připravené přesně tak, jak má být.
Dostali jste při čtení článku chuť na autentické sushi, ramen nebo maso teriyaki?
Navštivte nás v restauraci Sakura Sushi na Mělníku!
Staňte se doma mistrem na sushi !
Skvělý dárek pro Vaše blízké nebo rodinu pod stromeček.
pro info klikni na obrázek